urun
Anasayfa
Site Haritası
Üyelik Bilgileri
Sepet
İletişim
 
 
 
Trafik Tescil Anasayfa
Özellikler
Ekran Görüntüleri
S.S.S
Yenilikler
Haberler
Niçin Trafik Tescil
Klavye Kısayolları
Müşteri Görüşleri
Referanslar
Destek
Forum
Sistem Gereksinimleri
Download
Lisans Paketleri
 
 
 
Müşteri memnuniyeti
Satış sonrası destek
Ücretsiz yeni versiyonlar
Ödeme kolaylıkları
Uzaktan kurulum ve eğitim
Otomatik güncelleme
 
 

Hizmet kalitemizi nasıl buluyorsunuz

   

 

 
Bilgi girişi (26) Yedekleme Çeşitli sorgulamalar
Yazdırma (35) Sigorta muayene takip Cari Hesap
Kayıt işlemleri Sms gönderimi Diğer Özellikler
İletişim Ayarlar    
 
Programa tek pencerede bilgi girilerek bütün evrakların yazdırıldığı doğrumudur?
Evet doğrudur. Sadece program bünyesindeki Bölüm 1'e girilen bilgiler vasıtasıyla bütün evraklar yazdırılabilmektedir. Bölüm 1 tek parçadan oluşmakta olup alt sayfaları yoktur. İstisnai bir durum ise araç sahibinin 1 den fazla olması durumudur ki böyle bir durumda Bölüm 2 deki ikinci ve üçüncü araç sahibi bilgileri girilmesi gerekmektedir.
Program araç sahiblerinin TC Nosunu ve vergi nosunu otomatik bulabilmektemidir?
Evet. Program araç sahibinin gerekli bilgileri doğru girildiği taktirde bu bilgilerini otomatik bulmaktadır.
Programda tescil şubesi, büro amirinin sicili gibi yerleri sabitlemek mümkünmüdür?
Evet. Menüden şablonlar bölümünü seçerek bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
Program bilgi giriş işlemini kolaylaştırmaya yönelik ne gibi özelliklere sahiptir?
Trafik Tescil bilgi giriş işlemini son derece pratik hale getirmek için bir öok özelliğe sahiptir ve git gide bu özellik sayısına yenileri eklenmektedir.Bu özelliklerden bir kaçı ise
-Tek pencerede bilgi girişi
-Liste kutularını otomatik tamamlama
-Belli bazı kutuları sabitleme
-Klavyeden Enter yada Tab tuşu ile ilerleme seçeneği
-Aracın www.trafik.gov.tr den temel bilgilerinin ve haciz rehinin olup olmadığını getirilmesi
-Araç sahiblerinin kataloglanması
-Araç sahibinin TC nosunun ve Vergi nosunun otomatik bulunması
-Araç tipi seçildikten sonra araç cinsi, marka gibi çoğu araç bilgilerinin otomatik gelmesi
-Klavye kısa yoları ile belli işlemleri son derece hızlı gerçekleştirme

Ve bunlar gibi daha bir çok özelliğe sahiptir.
Programda bir sonraki kutuya klavyeden hangi tuş ile geçilmektedir?
Kutular arası ileriye doğru ilerlemek için ya Enter yada Tab tuşu kullanılmaktadır. Geri ilerleme için ise Shift tuşuna basılı tutarak Enter yada Tab tuşu kullanılmaktadır.
Programda klavye kısayol tuşları kullanılmaktamıdır?
Evet. Programda CTRL + P gibi kısa yol tuşları kullanılmaktadır.Bu tuşların listesine programda sol bölümdeki menünden çeşitli kısmına geçilip orda en altta kısayol tuşları tuşuna basarak ulaşabilirsiniz.
Program plakanın kayıtlı olduğu ilçeyi otomatik atamaktamıdır?
Evet. Plaka nodan çıktıktan sonra plakanın bağlı olduğu ilçeyi program otomatik olarak atamaktadır.
Program araç sahiplerini ve bilgilerini otomatik kataloglama özelliğine sahipmidir?
Trafik Tescil her kayıt sonrası araç sahibini otomatik katologlama özelliğine sahiptir. Tüzel veya şahıs ayrımı yapmaksızın araç sahibinin bütün bilgileri hafızaya alınmakta olup aynı kişi yada firma tekrar geldiğinde listeden bu araç sahibi seçilerek bilgileri otomatik atanmaktadır.
Şasi ve motor noda yanlış yazımı önlemeye yönelik ne gibi özellikler mevcuttur?
Trafik Tescil Programının özelliklerinden biriside şasi ve motor nolarının kaç karakter girildiğini söylemesidir.Şasi noda 14,15,16 ile 18 ve yukarısında karakter girilmişse size kırmızı renk ile uyarı verecektir.
Şasi yada motor noda harf ve rakamların dışında boşluk,virgül,nokta,tire,soruişareti gibi karakterler girilirse sol üst kısımında Farklı Karakter diye küçük bir uyarı verecektir. Bu uyarılar işlem yapmaya engel değildir. Sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Program adres girerken liste halinde semt ilçe ve il listesi sunmaktamıdır?
Evet sunmaktadır. Adresi girdikten sonra klavyeden CTRL + Boşluk  tuşuna bastığınızda size liste sunulacak olup bu listeden istediğiniz semti seçip enter tuşuna basarsanın adresin sonuna otomatik eklenecektir.
Bu listeyi kendi bulunduğunuz ile göre düzenleyebilirsiniz.
Tarih kutularında tarih girişi nasıl olmaktadır.
Program bünyesinde bulunan tarih kutularında nokta kullanılmaktadır. Formatı ise "GG.AA.YYYY" şeklindedir. Bu formatın dışında bir formatta tarih yada alakasız karakter girerseniz program size küçük bir pencereden uyarı verecektir. Bu uyarı 5 sn boyunca kalıp kendi kendine kapanacaktır.
Ayrıca bu kutulara tarih girerken klavyeden yukarı aşağı ok tuşlarını kullanırsanız bir gün arayla gün atayabileceksiniz. Mesela kutuyu tıkladınız. Kutuda hiç bir değer yok. Klavyeden yukarı ok tuşuna basarsanız bugünün tarihi atanacaktır. Bir kez daha basarsanız yarının tarihi atanacaktır. Tarihleri 10 gün arayla atlamasını isterseniz klavyeden page up yada page down tuşlarına basarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.
İşlem türü DEVİR, YENİ KAYIT seçildiğinde sahiplik belge türü ataması yapılmaktamıdır.
Eğer işlem türü Devir, Yeni Kayıt, Nakil Gelen şeklindeyse program otomatik olarak sahiplik belge türüne uygun metin ataması yapacaktır.Mesela İşlem Türü Yeni Kayıt seçilmişse sahiplik belge türü Fatura şeklinde, Devir veya Nakil Gelen seçilmişse Noter satışı şeklinde otomatik atanmaktadır. Tabi siz isterseniz bu atanan değerin dışında başka değer de girebilirsiniz.
Elektrik kesintisi, bilgisayarın kitlenmesi durumunda en son bilgileri kurtarma özelliği varmıdır?
Evet vardır. Aynı MS Word deki gibi en son girdiğiniz kaydı kurtarma özleliği mevcuttur.Bu özellik sol menüde çeşitli kısmında en son tuşuna basarak kullanabilirsiniz.
Program araç cinsine göre otomatik olarak muayene tarihi ataması yapmaktamıdır?
Evet. Programdan araç cinsini Otomobil,Motosiklet,Traktör seçerseniz muayene tarihi 3 sene sonrası atandığını göreceksiniz. Diğer araç türlerinde ise 1 sene olduğunu göreceksiniz. Bu özellik sadece yeni kayıtlar için olmaktadır.
Rehin, Haciz konuldu yazısını otomatik atanıyormu yoksa ellemi yazmamız gerekmektedir?
Araç üzerinde Hak ve Menfaatler kısmına banka rehini haciz yada tedbir eklemek istediğinizde metni elinizle girmek yerine programın size sunmuş olduğu özellikleri kullanabilirsiniz. Sadece banka, şube ve rehin tarihini girerek hem rehin belgesini yazdırabilirsiniz hem de bu girilen bilgiler doğrultusunda ek-1 ve ruhsatın arkasına yazılan rehin olduğuna dair metni elinizle girmezsiniz. Bu metin otomatik hak ve menfaatler kutusuna aktarılacaktır.
Her defasından ARAÇ BENZİN VE LPG İLE ÇALIŞIR yazıyoruz. Bunu otomatik yapmak mümkünmü?
Araç üzerinde sonradan yapılan değişiklikler bölümüne girilen değerler çoğu zaman aynı kelimelerdir. Bu kelimeleri her defasında girmektense Trafik Tescil tarafından size sağlanan kısa yolları kullanabilirsiniz. Bu kısayollar sırası ile
CTRL + 0= "ARAÇTA TAKOGRAF MEVCUTTUR"
CTRL + 1= "ARAÇ BENZİN VE LPG İLE ÇALIŞIR"
CTRL + 2= "ARAÇ REKLAM LOGOLUDUR"
CTRL + 3= "TAAHHÜTNAMELİDİR"
CTRL + 4= "AÇIK SAÇ KASA"
CTRL + 5= "KAPALI SAÇ KASA"
CTRL + 6= "AÇIK KASA"
CTRL + 7= "SEYYAR TENTELİ"
CTRL + 8= "YANDAN CAMLI ÇİFT SIRA KOLTUKLU"
CTRL + 9= "OKUL TAŞITI"
şeklindedir.
Ruhsatın arkasındaki diğer bilgiler kısmını sonradan yapılan değişikliklerden farklı girebilmek mümkünmüdür?
Araç üzerinde sonradan yapılan değişiklikler kısmı ek-1 formunda bulunmaktadır. Ruhsat üzerinde ise buna tekabül eden bölüm diğer bilgiler kutusudur. Bazen sonradan yapılan değişiklikler kısmına yazılan bilgiler ruhsat üzerine yazılması doğru olmaz. Mesela "Araç sonradan yapılan değişiklikle açık saç kasa olmuştur.Plan proje ektedir." metini ek-1'e yazdırılacaktır. Aynı metin ruhsata yazdırılamaz. Ruhsat üzerine ancak "Araç sonradan yapılan değişiklikle açık saç kasa olmuştur." cümlesi uygun olmaktadır. Bu işlemi programda Diğer Bilgiler kutusunda yapabilirsiniz. Yani Diğer Bilgiler kutusuna gireceğiniz metinler ruhsat üzerine yazılacaktır
Araç bilgilerini www.trafik.gov.tr den otomatik alabilme ve rehini,çalıntısını söyleme özelliği varmıdır?
Programın diğer güzel özelliklerinden biriside bir aracın plakasını girdiğinizde size o aracın trafik.gov.tr adresinden belli bilgileri getirebilmesidir. Böylece girdiğiniz aracın yanlış yazılma ihtimali bir nebze azalır. Ayrıca çalıntısı, rehini, hacizi, ihtiyati tedbiri varsa ortaya çıkar.
Araç plakasını ister yeni plaka no ister eski plaka no kutusuna girdikten sonra sağdaki W tuşuna basılır. Program otomatik olarak geri planda gider araç bilgilerini sorgular ve sonucu ilgili kutulara atar.
Varsa rehini hacizi hak menfaatler kısmına bu bilgiyi atar. Ayrıca çalıntı durumunda uyarı verir.
Aracın vergi ve trafik borcuna otomatik bakabilme özelliğine sahipmidir?
Trafik Tescil programın sizlere sunmuş olduğu özelliklerden bir başkası ise girilen aracın vergi borcu ve trafik borcunu maliyenin web sitesinden kontrol etmektir. Böylece aracın borç durumu ortaya çıkacaktır. Müşteri memnuniyetini arayan trafik müşavirleri bu özelliği çok sık kullanacaklardır.Bu özelliği kullanmak için 3 adet araç bilgisi gerekmektedir. Bunlardan ilki aracın plakası.Diğeri araç sahibinin vergi nosu.Sonucusu ise aracın tescil tarihidir. Bu tarih zaten eski plaka no kutusunun yanındaki W tuşuna basarak trafik.gov.tr adresinden otomatik getirilebilir.Daha sonra W tuşuna basarak sorguyu başlatabilirsiniz.Bir pencere açılacak ve aracın vergi borcu ile trafil cezası varsa size gösterecektir.
 
Şubeden aldığınız plakaları deftere yazarak kullanmaktayız. Bu işi kolaylaştıracak bir özellik mevcutmudur.
Trafik Tescil'de bir yeni özellik de plaka deposu bölümüdür. Bu özellik ile şubelerden aldığınız boş plakaları programa girerek sırası ile bu plakaları yeni kayıtlara tahsis edebilirsiniz. Her tahsis sonrası bu plakalar bir daha listelenmeyecektir.Bu listeyi iki türlü listeleyebilirsiniz. Birinci yöntem Yeni Plaka No kutusunun solundaki tuşa basmaktır.Diğer bir erişim yöntemi ise yeni plaka no kutusunda iken klavyeden aşağı ok tuşuna basmaktır.Gelen listeden plaka seçilip klavyeden enter tuşuna basılırsa bu plaka yeni plaka no kutusuna aktarılacaktır. Sol menüden Plaka Deposu tuşuna basarak bu listeye yeni plakalar ekleyebilirsiniz. Ayrıca kullanılanları ve henüz kullanılmayanlarıda ayrıca bu kısımda listeleyebilirsiniz.
Aracın cinsine ve silindir hacmine göre ÖTV oranının program kendi söylermi?
Beyanname yazdıran firmalar için Trafik Tescil den pratik bir özellik de ÖTV oranlarının otomatik atanmasıdır. Otomobil için silindir hacmine göre program oranları belirleyecektir. Benzer şekilde motosiklette de aynı özellik geçerli olacaktır. Kapalı kasa kamyonet ile yandan camlı çift sıra koltuklu kamyonet için de oranları program ayırabilmektedir.
Plakayı yanlış yazarsak uyarı verirmi?
Trafik Tescil de olan kullanışlı özelliklerden bir diğeride plaka yazım kontrolüdür. Program otomatik olarak yeni plaka no yada eski plaka no kutularına yazılan plakaların bu kutulardan çıktıktan sonra yazım kontrolünü gerçekleştirir. Ve kurallara uygun değilse kutu çevresini kırmızı çizgi ile kaplayarak sizi uyarır
Kaydederken aynı şasi ve motor nosu başka araçta bulunursa uyarı verirmi?
Programa bilgi girişi yaparken özellikle yeni kayıtlarda yanlışlıkla aynı aracı bir kez daha girebilirsiniz. Trafik Tescil bu konuda size yardımcı olacaktır. Böyle bir durumda program aynı şasi ve motor nosunun başka araçlarda kaydı olup olmadığını kontrol eder. Eğer başka araçlarda kaydı çıkarsa size uyarı ile bildirir.
Plakası henüz belli olmayan araçların kaydı yapılabilirmi?
Evet yapabilirsiniz. Plaka no kutusunu boş bırakınız ve kaydet tuşuna basınız. Program bu kayda bir dosya no atıyacaktır. Daha sonra kayıtlardan bu kaydı bulup bu rakamı silip yerine plakasını yazabilirsiniz.
Müşteri aracının satış tarihi 30 günden fazla ise uyarı verirmi? Böylece müşteriyi ceza konusunda uyarma imkanımız olsun.
Eğer satış tarihi yada sahiplik belge tarihi 30 günden fazla ise kanunen ceza gerektirir. Bunu sizin fark etmeniz durumunda müşterinizi uyarabilirsiniz. Program otomatik olarak satış tarihi eğer 30 günden fazla ise uyarı verecektir.
Liste kutularındaki bilgileri değiştirme mümkünmüdür?
Trafik Tescil bilgi girişini kolaylaştırmak için belli bazı değerleri olan kutuları listeler halinde size sunmuştur. Bu liste kutuları kanalıyla gireceğiniz değeri listeden seçebilirsiniz. Böylece hem doğruluk açısından hem de daha hızlı giriş açısından size faydalı olacak bir özellik olacaktır.Bu liste kutuları genellikle belli değerler içeren araç cinsi,markası,rengi,tipi,aracın alındığı yer yada satış noteri,şahısın nüfusa kayıtlı olduğu yer, doğum yeri vs... şeklinde belli başlı kutulardır

Bu değerleri isterseniz değiştirebilirsiniz, silebilirsiniz, yada listeyi sıfırlayabilirsiniz. Bu işlemi sol menüden Çeşitli kısmından Liste Düzen tuşuna basarak gelen pencereden yapabilirsiniz

Eğer listede olmayan bir değer girmeniz gerekirse bu değeri girebilirsiniz. Daha sonra girdiğiniz evrağı kaydet tuşu ile kaydederseniz listeye girdiğiniz yeni değer de hafızaya alınacak ve programı kapatıp açtığınızda yeni liste değerinin de listelendiğiniz göreceksiniz.
 
Yeni ürünümüz hazır köy portalı için tıklayınız

Uzak masaüstü programı için tıklayınız

2005 © Telif Hakkı İhsan Bilgisayar Yazılım. Tüm Hakları Saklıdır.