urun
Anasayfa
Site Haritası
Üyelik Bilgileri
Sepet
İletişim
 
 
 
Trafik Tescil Anasayfa
Özellikler
Ekran Görüntüleri
S.S.S
Yenilikler
Haberler
Niçin Trafik Tescil
Klavye Kısayolları
Müşteri Görüşleri
Referanslar
Destek
Forum
Sistem Gereksinimleri
Download
Lisans Paketleri
 
 
 
Müşteri memnuniyeti
Satış sonrası destek
Ücretsiz yeni versiyonlar
Ödeme kolaylıkları
Uzaktan kurulum ve eğitim
Otomatik güncelleme
 
 

Hizmet kalitemizi nasıl buluyorsunuz

   

 

 
Bilgi girişi (26) Yedekleme Çeşitli sorgulamalar
Yazdırma (36) Sigorta muayene takip Cari Hesap
Kayıt işlemleri Sms gönderimi Diğer Özellikler
İletişim Ayarlar    
 
Tek pencerede bilgi girişi ile bütün evrakların yazımı.
Program üç bilgi giriş penceresinden oluşmaktadır.

Bölüm 1
Hemen hemen tüm evrakları yazdırmak için gerekli bütün kutuları içermektedir. Yani bu penceredeki kutuları doldurarak hem Ek-1 hem Ruhsat hem Ek-9 hem rehin belgesi vs... evrakları yazdırabilirsiniz

Bölüm 2
Bu pencerede ise çok nadir gereken bazı bilgiler mevcuttur. Eğer araç sahibi iki veya daha fazla kişi ise yada lastik ebatı gibi pek lazım olmayan kutuları içermektedir.

Cari Hesap
Bu pencerede ise eğer girilen dosyadan yapılan masrafları kayıt altına almak daha sonra bu bilgileri kullanmak daha doğrusu alacak ve verecek hesabı yapmak istiyorsanız kullanacağınız bir penceredir.
Liste kutularını otomatik tamamlama özelliği.
Program bünyesinde bulunan liste kutularına bilgi girerken klavyeden siz bir kaç harfe bastığınızda program otomatik olarak eşleşen ilk değeri bulur ve geri kalan metni tamamlar.Mesela yandaki resimde görüldüğü gibi araç markası olarak RENAULT gireceksiniz. Yapmanız gereken sadece RE yazmak. Gerisini program tamamlayacaktır. Daha sonra tab yada enter tuşuna basarak bir sonraki kutuya geçersiniz.

Bu özelliği ayarlarda 1-Genel bölümünden çeşitli ayarlar kısımında 4. sırada yer alan "Seçme Kutularını Otomatik Tamamla" seçeneği ile devre dışı bırakabilirsiniz.

Şablonlar bölümü vasıtasıyla genellikle değişmeyen yerleri sabitleme.
Bilgi giriş işlemi esnasında bazı yerler çoğu zaman sabittir. Mesela verildiği ilçe, onaylayan sicil. Bu yerler çok nadir değişir. Yeni bir evrağa başladığınızda bu yerleri her defasında doldurmak yerine sabit çıkmasını isterseniz programda şablonlar bölümünden bu yerleri sabitleyebilirsiniz. Yandaki ikonu tıklayarak bu konu hakkında interaktif eğitim videosunu izleyebilirsiniz.
Tc Kimlik nosunu internetten otomatik bulma.
Trafik Tescil eğer belli bazı bilgiler (adı,soyadı,nüfusa kayıtlı olduğu yer,cilt no,aile sıra no ve sıra no) girilirse şahıslar için tc nosunu otomatik bulacaktır.Daha önceleri XML servisini kullandığı vakitler çok kısa sürede yaklaşık 1 sn içinde tc nosunu bulurken Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün bu hizmeti kapatmasından dolayı klasik yolla bulma yöntemine geçmiştir. Bu yöntemi ise güvenlik kodu koydukları için bir nebze size zor gelebilir. Fakat size sorulan güvenlik kodunu programa girerseniz girilen bilgiler ölçüsünde tc nosunu bulacaktır. Yandaki ikonu tıklayarak bu işlemin nasıl gerçekleştiğini izleyebilirsiniz.

Bu özelliği ayarlarda 2-Ek-1 bölümünden çeşitli ayarlar kısımında yer alan "TC Kimlik Noyu Sıra Nodan Sonra Otomatik Bul" seçeneği ile devre dışı bırakabilirsiniz.
 
Vergi nosunu otomatik bulma
Bilgi girişi sıra ile devam edilirse şahısların adı, soyadı, babaadı, doğum tarihi ve doğum yeri girilirse program doğum yeri girildikten sonra otomatik olarak vergi nosunu ve vergi dairesini bulacaktır. İlerki zamanlarda tüzel kayıtlarında vergi nolarını bulma konusunda çalışma yapılması planlanmaktadır.
 Bu özelliği ayarlarda 2-Ek-1 bölümünden çeşitli ayarlar kısımında yer alan "Vergi Noyu ve Dairesini Doğum Yerinden Sonra Otomatik Bul" seçeneği ile devre dışı bırakabilirsiniz.

Araç tipi seçildikten sonra uygun sabit değerleri getirme  
Araç tipi listede seçildikten sonra bu kutudan çıkılırsa bu tipe uygun araç cinsi, markası, şasi ve motor nolarının baş kısımları, silindir hacmi, motor gücü, net ağırlığı, istiap haddi kilo ve kişi, benzinli dizel oluşu, yurt içi yurt dışı seçenekleri, yolcu ve yük nakli vs.. gibi bu araç tipi için sabit olan değerler programdaki ilgili kutulara otomatik olarak yüklenecektir.

Ayrıca bu değerler her defasında güncellenecektir.Eğer siz listeden bir tip seçtiniz. Ve bu gelen değerlerde değişiklik yaptınız. Bu evrağı kaydettiğinizde değişiklikler bu tipe de işlenecek ve bir dahaki sefere bu tipi seçtiğinizde en son girdiğiniz değerler gelecektir.

Bunların dışında bu değerleri sıfırlamak ve sil baştan programla girmek isterseniz programda sol menüde çeşitli bölümüne girilir. Orada liste düzen tuşuna basılır. Gelen pencerede tablo seçin yazan yerden araç tipleri seçilir. Açılan pencereye tamam denilir. Burada onbinlerce araç tipi listelenecektir. Buradan da düzeltme yapabilir gereksizleri silebilir veya tamamen listeyi boşaltabilirsiniz.

Bu özelliği ayarlarda 1-Genel bölümünden çeşitli ayarlar kısımında yer alan "Araç Tipi Seçildikten Sonra Araç Bilgilerini  Otomatik Yükle" seçeneği ile devre dışı bırakabilirsiniz. Hemen altındaki "Şasi ve Motor Başlangıç Değerlerini Otomatik Ata" seçeneği ile araç tipi seçildikten sonra şasi ve motor başlangıç değerlerinin otomatik atanıp atanmamasını ayarlayabilirsiniz. .

Plakanın kayıtlı olduğu ilçeyi otomatik atama
Programdan hangi plaka hangi ilçeye kayıtlı bunu girmekle zaman kaybetmeyeceksiniz. Bunun için listelerede bakmanıza gerek yok. Yeni plaka yada eski plaka kutusuna plaka bilgisi girilip bu kutudan çıktığınızda program otomatik olarak hangi ilçeye kayıtlı bunu verildiği yer liste kutusuna atayacaktır. Ayrıca daha sonraları yeni plaka dağılımı olduğunda bu plaka serisinide programa kolay bir şekilde girebileceksiniz.

Bu özelliği ayarlarda 1-Genel bölümünden çeşitli ayarlar kısımında yer alan "Araç Tipi Seçildikten Sonra Araç Bilgilerini Otomatik Yükle" seçeneği ile devre dışı bırakabilirsiniz.
Araç sahiplerini ve bilgilerini otomatik kataloglama
Program araç sahiplerini ister tüzel ister şahıs olsun otomatik hafızaya almaktadır. Daha sonra aynı şahıs yada firmaya ait bir araç geldiğinde tekrar tekrar girmekle uğraşmamaktasınız.Sadece araç sahibi listesinden seçmekte ve sonra bu şahıs yada firmaya ait bilgiler gelmektedir. Adresi, telefonu, baba adı, anne adı, doğum yeri, vergi dairesi, vergi nosu, vekaleti varsa noteri, tarihi, nosu vs.. gibi bilgiler otomatik kutulara atanmaktadır. Eğer listede yoksa bunları ilk defa girdiğinizde hafızaya alınmakta ve bir dahaki sefere listelenmektedir.

Bu özelliği ayarlarda 1-Genel bölümünden çeşitli ayarlar kısımında yer alan "Tüzel araç sahiblerini katalogla" seçeneği ile devre dışı bırakabilirsiniz.
Şasi ve motor noda karakter miktarını söyleme ve şasi noda 17 karakter kontrolü
Trafik Tescil Programının özelliklerinden biriside şasi ve motor nolarının kaç karakter girildiğini söylemesidir.Şasi noda 14,15,16 ile 18 ve yukarısında karakter girilmişse size kırmızı renk ile uyarı verecektir.
Şasi yada motor noda harf ve rakamların dışında boşluk,virgül,nokta,tire,soruişareti gibi karakterler girilirse sol üst kısımında Farklı Karakter diye küçük bir uyarı verecektir. Bu uyarılar işlem yapmaya engel değildir. Sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Adres girerken semt ilçe ve il listesi ile bilgi giriş işlemini kolaylaştırma
Trafik Programda ister tüzel ister şahıs olsun kayıt girerken adres girmeniz gerekmektedir. Ve her defasında semt, ilçe ve il yazmanız gerekmektedir. Bunu bir listeden seçmek hem işleminizi kolaylaştırır hemde yanlış yazım oranını düşürür.Adres bölümünde en son nosunuda girdikten sonra klavyeden CTRL+Boşluk tuşuna basılır. Karşımıza semt,ilçe ve illerden oluşan bir liste çıkacaktır. Buradan uygun kayıt seçilir. Ve klavyeden enter tuşuna basılır. Bu semt adresin sonuna eklenecektir.
Bu listeyi kendi bulunduğunuz ile göre düzenleyebilirsiniz.
Tarih kutularında pratik günün tarihi girişi ve yalnış tarihlerde uyarma
Program bünyesinde bulunan tarih kutularında nokta kullanılmaktadır. Formatı ise "GG.AA.YYYY" şeklindedir. Bu formatın dışında bir formatta tarih yada alakasız karakter girerseniz yanda görüldüğü gibi bir ekranla size uyarı verecektir. Bu uyarı 5 sn boyunca kalıp kendi kendine kapanacaktır.

Ayrıca bu kutulara tarih girerken klavyeden yukarı aşağı ok tuşlarını kullanırsanız bir gün arayla gün atayabileceksiniz. Mesela kutuyu tıkladınız. Kutuda hiç bir değer yok. Klavyeden yukarı ok tuşuna basarsanız bugünün tarihi atanacaktır. Bir kez daha basarsanız yarının tarihi atanacaktır. Tarihleri 10 gün arayla atlamasını isterseniz klavyeden page up yada page down tuşlarına basarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Yapılacak işleme göre otomatik sahiplik belge türü ataması
Eğer işlem türü Devir, Yeni Kayıt, Nakil Gelen şeklindeyse program otomatik olarak sahiplik belge türüne uygun metin ataması yapacaktır.Mesela İşlem Türü Yeni Kayıt seçilmişse sahiplik belge türü Fatura şeklinde, Devir veya Nakil Gelen seçilmişse Noter satışı şeklinde otomatik atanmaktadır. Tabi siz isterseniz bu atanan değerin dışında başka değer de girebilirsiniz.
Elektrik kesintisi, bilgisayarın kitlenmesi durumunda en son bilgileri kurtarma özelliği
Programa kazandırılmış en güzel özelliklerden biriside En Son diye bir tuş konulmasıdır. Bu tuş ile programa girilen en son kaydı hafızadan getirebilmektesiniz. Mesela bir kaydı girdiniz. Ama daha kaydet tuşuna basmadan elektrik kesildi. Bilgisayar kilitlendi. Böyle bir durumda bu kaydı bir daha girmeniz gerekecektir. Fakat En son tuşuna basarsanız kaydınız tekrar hafızandan getirilecek ve kaldığınız yerden işinize devam edeceksiniz. Yandaki ikonu tıklayarak animasyonu izleyip bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.
 

Bu özelliği ayarlarda 1-Genel bölümünden çeşitli ayarlar kısımında yer alan "Kutulardan Çıkarken Otomatik Hafızaya Al (En Son)" seçeneği ile devre dışı bırakabilirsiniz.
Araç cinsine göre otomatik olarak muayene tarihi ataması
Programdan araç cinsini Otomobil,Motosiklet,Traktör seçerseniz muayene tarihi 3 sene sonrası atandığını göreceksiniz. Diğer araç türlerinde ise 1 sene olduğunu göreceksiniz. Bu özellik sadece yeni kayıtlar için olmaktadır. Bu konuda ayrıntılı animasyon için yandaki ikonu tıklayınız.
Rehin konuldu yazısını otomatik atanması
Araç üzerinde Hak ve Menfaatler kısmına banka rehini haciz yada tedbir eklemek istediğinizde metni elinizle girmek yerine programın size sunmuş olduğu özellikleri kullanabilirsiniz. Sadece banka, şube ve rehin tarihini girerek hem rehin belgesini yazdırabilirsiniz hem de bu girilen bilgiler doğrultusunda ek-1 ve ruhsatın arkasına yazılan rehin olduğuna dair metni elinizle girmezsiniz. Bu metin otomatik hak ve menfaatler kutusuna aktarılacaktır. Bu işlemin nasıl gerçekleştiğini izlemek için yandaki ikonu tıklayınız.
Sonradan yapılan değişiklikleri kısmına sabit olan belli bilgileri kısayol ile girebilme
Araç üzerinde sonradan yapılan değişiklikler bölümüne girilen değerler çoğu zaman aynı kelimelerdir. Bu kelimeleri her defasında girmektense Trafik Tescil tarafından size sağlanan kısa yolları kullanabilirsiniz. Bu kısayollar sırası ile
CTRL + 0= "ARAÇTA TAKOGRAF MEVCUTTUR"
CTRL + 1= "ARAÇ BENZİN VE LPG İLE ÇALIŞIR"
CTRL + 2= "ARAÇ REKLAM LOGOLUDUR"
CTRL + 3= "TAAHHÜTNAMELİDİR"
CTRL + 4= "AÇIK SAÇ KASA"
CTRL + 5= "KAPALI SAÇ KASA"
CTRL + 6= "AÇIK KASA"
CTRL + 7= "SEYYAR TENTELİ"
CTRL + 8= "YANDAN CAMLI ÇİFT SIRA KOLTUKLU"
CTRL + 9= "OKUL TAŞITI"
şeklindedir.
Ruhsatın arkasındaki diğer bilgiler kısmını sonradan yapılan değişikliklerden farklı girebilme
Araç üzerinde sonradan yapılan değişiklikler kısmı ek-1 formunda bulunmaktadır. Ruhsat üzerinde ise buna tekabül eden bölüm diğer bilgiler kutusudur. Bazen sonradan yapılan değişiklikler kısmına yazılan bilgiler ruhsat üzerine yazılması doğru olmaz. Mesela "Araç sonradan yapılan değişiklikle açık saç kasa olmuştur.Plan proje ektedir." metini ek-1'e yazdırılacaktır. Aynı metin ruhsata yazdırılamaz. Ruhsat üzerine ancak "Araç sonradan yapılan değişiklikle açık saç kasa olmuştur." cümlesi uygun olmaktadır. Bu işlemi programda Diğer Bilgiler kutusunda yapabilirsiniz. Yani Diğer Bilgiler kutusuna gireceğiniz metinler ruhsat üzerine yazılacaktır
Araç bilgilerini www.trafik.gov.tr den otomatik alabilme
Programın diğer güzel özelliklerinden biriside bir aracın plakasını girdiğinizde size o aracın trafik.gov.tr adresinden belli bilgileri getirebilmesidir. Böylece girdiğiniz aracın yanlış yazılma ihtimali bir nebze azalır. Ayrıca çalıntısı, rehini, hacizi, ihtiyati tedbiri varsa ortaya çıkar.
Araç plakasını ister yeni plaka no ister eski plaka no kutusuna girdikten sonra sağdaki W tuşuna basılır. Program otomatik olarak geri planda gider araç bilgilerini sorgular ve sonucu ilgili kutulara atar.
Varsa rehini hacizi hak menfaatler kısmına bu bilgiyi atar. Ayrıca çalıntı durumunda uyarı verir.


W tuşuna basıldığında sorgu penceresinin otomatik ekrana gelmesini isterseniz ayarlar da 2- Ek-1 bölümünde "Internetten Araç Sorgusu Yaparken Formu Otomatik Aç" seçeneğini seçebilirsiniz.
Aracın vergi ve trafik borcuna otomatik bakabilme
Trafik Tescil programın sizlere sunmuş olduğu özelliklerden bir başkası ise girilen aracın vergi borcu ve trafik borcunu maliyenin web sitesinden kontrol etmektir. Böylece aracın borç durumu ortaya çıkacaktır. Müşteri memnuniyetini arayan trafik müşavirleri bu özelliği çok sık kullanacaklardır.Bu özelliği kullanmak için 3 adet araç bilgisi gerekmektedir. Bunlardan ilki aracın plakası.Diğeri araç sahibinin vergi nosu.Sonucusu ise aracın tescil tarihidir. Bu tarih zaten eski plaka no kutusunun yanındaki W tuşuna basarak trafik.gov.tr adresinden otomatik getirilebilir.Daha sonra W tuşuna basarak sorguyu başlatabilirsiniz.Bir pencere açılacak ve aracın vergi borcu ile trafil cezası varsa size gösterecektir.

Bu özelliği ayarlarda 2-Ek-1 bölümünden çeşitli ayarlar kısımında yer alan "Tescil Tarihinden Çıkıldıktan Sonra Vergi Borcu ve Trafik Cezasını Kontrol Et" seçeneği ile devre dışı bırakabilirsiniz.
Plaka deposu ile şubeden aldığınız plakaları kullanamabilme
Trafik Tescil'de bir yeni özellik de plaka deposu bölümüdür. Bu özellik ile şubelerden aldığınız boş plakaları programa girerek sırası ile bu plakaları yeni kayıtlara tahsis edebilirsiniz. Her tahsis sonrası bu plakalar bir daha listelenmeyecektir.Bu listeyi iki türlü listeleyebilirsiniz. Birinci yöntem Yeni Plaka No kutusunun solundaki tuşa basmaktır.Diğer bir erişim yöntemi ise yeni plaka no kutusunda iken klavyeden aşağı ok tuşuna basmaktır.Gelen listeden plaka seçilip klavyeden enter tuşuna basılırsa bu plaka yeni plaka no kutusuna aktarılacaktır. Sol menüden Plaka Deposu tuşuna basarak bu listeye yeni plakalar ekleyebilirsiniz. Ayrıca kullanılanları ve henüz kullanılmayanlarıda ayrıca bu kısımda listeleyebilirsiniz.
Aracın cinsine ve silindir hacmine göre ÖTV oranının otomatik atanması
Beyanname yazdıran firmalar için Trafik Tescil den pratik bir özellik de ÖTV oranlarının otomatik atanmasıdır. Otomobil için silindir hacmine göre program oranları belirleyecektir. Benzer şekilde motosiklette de aynı özellik geçerli olacaktır. Kapalı kasa kamyonet ile yandan camlı çift sıra koltuklu kamyonet için de oranları program ayırabilmektedir.
Plaka yazım kontrolu. Yanlış plaka yazımlarında uyarı verme
Trafik Tescil de olan kullanışlı özelliklerden bir diğeride plaka yazım kontrolüdür. Program otomatik olarak yeni plaka no yada eski plaka no kutularına yazılan plakaların bu kutulardan çıktıktan sonra yazım kontrolünü gerçekleştirir. Ve kurallara uygun değilse kutu çevresini kırmızı çizgi ile kaplayarak sizi uyarırBu özelliği ayarlarda 1-Genel bölümünden çeşitli ayarlar kısımında yer alan "Plaka Doğru Yazım Kontrolü Yap" seçeneği ile devre dışı bırakabilirsiniz.
Kaydederken aynı şasi ve motor nosu başka araçta bulunursa uyarı verme
Programa bilgi girişi yaparken özellikle yeni kayıtlarda yanlışlıkla aynı aracı bir kez daha girebilirsiniz. Trafik Tescil bu konuda size yardımcı olacaktır. Böyle bir durumda program aynı şasi ve motor nosunun başka araçlarda kaydı olup olmadığını kontrol eder. Eğer başka araçlarda kaydı çıkarsa size uyarı ile bildirir.Bu özelliği ayarlarda 2-Ek-1 bölümünden çeşitli ayarlar kısımında yer alan "Kaydetmeden Önce Motor ve Şaseye Göre Kontrol Yap" seçeneği ile devre dışı bırakabilirsiniz.
Römork takar seçeneği işaretlenirse otomatik "Çeki Demiri Mevcuttur" ibaresi eklenmesi
Programda eğer römork takarı işaretlerseniz program otomatik olarak araç üzerinde sonradan yapılan değişiklikler kısmına Çeki Demiri Mevcuttur ibaresi ekleyecektir.

Bu özelliği ayarlarda 2-Ek-1 bölümünde "Römork Takar İşaretlenirse Diğer Bilgilere Çeki Demiri Mevcuttur İbaresi Ekle" seçeneği ile devre dışı bırakabilirsiniz.
Satış tarihi 30 günden fazla ise uyarı verilmesi
Eğer satış tarihi yada sahiplik belge tarihi 30 günden fazla ise kanunen ceza gerektirir. Bunu sizin fark etmeniz durumunda müşterinizi uyarabilirsiniz. Program otomatik olarak satış tarihi eğer 30 günden fazla ise uyarı verecektir.

Bu özelliği ayarlarda 3-Ruhsat bölümünde "Satış Tarihi 30 Günden Fazla ise Uyarı Ver" seçeneği ile devre dışı bırakabilirsiniz.
Liste kutularındaki bilgileri değiştirme ve otomatik güncelleme özelliği
Trafik Tescil bilgi girişini kolaylaştırmak için belli bazı değerleri olan kutuları listeler halinde size sunmuştur. Bu liste kutuları kanalıyla gireceğiniz değeri listeden seçebilirsiniz. Böylece hem doğruluk açısından hem de daha hızlı giriş açısından size faydalı olacak bir özellik olacaktır.Bu liste kutuları genellikle belli değerler içeren araç cinsi,markası,rengi,tipi,aracın alındığı yer yada satış noteri,şahısın nüfusa kayıtlı olduğu yer, doğum yeri vs... şeklinde belli başlı kutulardır

Bu değerleri isterseniz değiştirebilirsiniz, silebilirsiniz, yada listeyi sıfırlayabilirsiniz. Bu işlemi sol menüden Çeşitli kısmından Liste Düzen tuşuna basarak gelen pencereden yapabilirsiniz

Eğer listede olmayan bir değer girmeniz gerekirse bu değeri girebilirsiniz. Daha sonra girdiğiniz evrağı kaydet tuşu ile kaydederseniz listeye girdiğiniz yeni değer de hafızaya alınacak ve programı kapatıp açtığınızda yeni liste değerinin de listelendiğiniz göreceksiniz.

Bu özelliği ayarlarda 1-Genel bölümünde "Liste Kutularına Kaydedilecek Kısımlar" seçeneği ile ayarlayabilirsiniz. Bu seçenekleri devre dışı bırakırsanız bu liste kutularına listede olmayan değerler kaydedilmeyecektir.
 
Yeni ürünümüz hazır köy portalı için tıklayınız

Uzak masaüstü programı için tıklayınız

2005 © Telif Hakkı İhsan Bilgisayar Yazılım. Tüm Hakları Saklıdır.